انواع نبات

نبات ها انواع مختلفی دارند و تنوع در این محصول زیاد است از پرمصرف ترین نبات ها می توان نبات چوبی و نبات شاخه را نام برد در ادامه به معرفی و شرح هر یک به صورت جداگانه می پردازیم می پردازیم:

  1- نبات چوبی یا نبات چوب دار
این نوع نبات که ظاهر زیبا دارد و برای استفاده آسان از نبات در انتهای آن دسته چوبی قرار داده شده است که یکی از مزایای این محصول محسوب می شود که آن را برای پذیرایی از مهمانان و همچنین استفاده شخصی مناسب نموده است، این مدل از نبات پیشینه زیادی ندارد و از نبات های جدید و با توجه به نیازهای روز تولید می شود. تنوع این محصول در حال حاضر بسیار زیاد می باشد و در انواع طعم های مختلف اعم از نبات چوبی سفید ، نبات چوبی زعفرانی ، نبات چوبی طعم دار در انواع : نبات هل ، نبات دارچین ، نبات زنجبیل ، نبات چای ترش ، نبات چای سبز ، نبات گل گاوزبان ، نبات بابونه ، نبات آویشن ، نبات نعنایی و نبات لیموعمانی می باشد که در انواع گیاهی و زعفرانی این محصول عصاره و خواص گیاهان به نبات افزوده شده و نبات هم از لحاظ طعم و هم از لحاظ خاصیتی بهبود پیدا می کند.
2- نبات شاخه یا شاخه نبات
نبات شاخه که به شاخه نبات هم معروف می باشد نباتی با شاخه های بلند است و چوب ندارد این نوع از نبات هم در انواع سفید ، زعفرانی و گیاهی تولید می شود که انواع نبات شاخه زعفرانی و نبات شاخه سفید آن استفاده بیش تری دارد نبات شاخه قدمت بیش تری نسبت به نبات چوبی دارد.

3- نبات دندانه
نبات دندانه همان نگین های نبات می باشد که به دلیل این که شکنندگی بالایی دارد در زمان بسته بندی خرد می شود و به خاطر این که حل شوندگی خوب آن بیش تر در مصارف خانگی و برای شیرین کردن چای و نوشیدنی های دیگر استفاده می شود از مزایای این نبات این است که نیازی به شکستن نداشته و همچنین نسبت به دو نوع ذکر شده چوبی و شاخه مرقوم به صرفه تر می باشد.

4- نبات تخته
این نوع از نبات تکه نبات‌هایی است که درجداره‌ و کف پاتیل‌ها تشکیل می‌شود و به خاطر غلظت زیاد شیره در کف پاتیل‌ها باعث می شود نبات به شکل تخته درآید.

5- نبات پودری یا خاکه نبات
نبات پودری یا خاکه نبات سفید یا زعفرانی و یا گیاهی می باشد که به شکل پودر درآمده و به خاطر خاصیت حل شوندگی بالا در موارد مختلف به جای شکر استفاده می شود.

6- نبات مایع یا شیره نبات
در واقع نبات مایع و شیره نبات دو نوع مختلف هستند ولی معمولا به جای هم به کار میروند و منظور هم یکی می باشد نبات مایع ، نباتی می باشد که به صورت مایع در آمده است و در انواع نبات مایع زعفرانی و نبات مایع گیاهی عرضه می شود که بسیار مناسب برای تهیه شربت زعفرانی و شربت های مختلف گیاهی می باشد.

در انتخاب نبات باید دقت کامل را داشته باشیم که از نبات طبیعی و استاندارد استفاده شود، در مقالات بعدی نبات مرغوب و راه های تشخیص آن را شرح خواهیم داد…